Meet the 2022 House of Delegates

Don’t know which House District you’re in? Use the Who’s My Legislator? tool to find out!

House District 1: Delegate Terry Kilgore

Delegate Terry Kilgore has served Virginia House District 1 since 1993. Delegate Kilgore represents Virginians from Scott, Lee, and Wise Counties, and the City of Norton.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 2: Delegate Candi King

Delegate Candi King has served Virginia House District 2 since 2021. Delegate King represents Virginians from Prince William and Stafford Counties.


House District 3: Delegate Will Morefield

Delegate Will Morefield has served Virginia House District 3 since 2010. Delegate Morefield represents Virginians from Tazewell, Buchanan, Bland, and Russell Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 4: Delegate Will Wampler

Delegate Will Wampler has served Virginia House District 4 since 2020. Delegate Wampler represents Virginians from Dickenson County and parts of Washington, Russell, and Wise Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate



House District 5: Delegate Israel O’Quinn

Delegate Israel O’Quinn has served Virginia House District 5 since 2012. Delegate O’Quinn represents Virginians from Washington Grayson, and Smyth Counties, and the Cities of Galax and Bristol.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 6: Delegate Jeff Campbell

Delegate Jeff Campbell has served Virginia House District 6 since 2014. Delegate Campbell represents Virginians from Carroll, Wythe, and Smyth Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 7: Marie March

Marie March will assume office in 2022, representing Virginians from Montgomery, Pulaski, and Floyd Counties.

House District 8: Delegate Joe McNamara

Delegate Joe McNamara has served Virginia House District 8 since 2019. Delegate McNamara represents Virginians from Montgomery, Roanoke, and Craig Counties, and the City of Salem.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Industrial Strength Leadership Award
  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 9: Wren Williams

Wren Williams will assume office in 2022, representing Virginians from Franklin, Patrick, and Henry Counties.

House District 10: Delegate Wendy Gooditis

Delegate Wendy Gooditis has served Virginia House District 10 since 2018. Delegate Gooditis represents Virginians from Loudoun, Frederick, and Clarke Counties.

House District 11: Delegate Sam Rasoul

Delegate Sam Rasoul has served Virginia House District 11 since 2014. Delegate Rasoul represents Virginians from the City of Roanoke.

House District 12: Jason Ballard

Jason Ballard will assume office in 2022, representing Virginians from Montgomery, Giles, and Pulaski Counties, and the City of Radford.

House District 13: Delegate Danica Roem

Delegate Danica Roem has served Virginia House District 13 since 2018. Delegate Roem represents Virginians from Prince William County and Manassas Park City.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 14: Delegate Danny Marshall

Delegate Danny Marshall has served Virginia House District 14 since 2002. Delegate Marshall represents Virginians from Henry and Pittsylvania Counties, and the City of Danville.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 15: Delegate Todd Gilbert

Delegate Todd Gilbert has served Virginia House District 15 since 2006. Delegate Gilbert represents Virginians from Shenandoah, Page, Warren, and Rockingham Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 16: Delegate Les Adams

Delegate Les Adams has served Virginia House District 16 since 2014. Delegate Adams represents Virginians from Pittsylvania and Henry Counties, and the City of Martinsville.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 17: Delegate Christopher Head

Delegate Christopher Head has served Virginia House District 17 since 2010. Delegate Head represents Virginians from Roanoke and Botetourt Counties and the City of Roanoke.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 18: Delegate Michael Webert

Delegate Michael Webert has served Virginia House District 18 since 2012. Delegate Webert represents Virginians from Fauquier, Warren, Culpeper, and Rappahannock Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 19: Delegate Terry Austin

Delegate Terry Austin has served Virginia House District 19 since 2014. Delegate Austin represents Virginians from Botetourt, Bedford, and Alleghany Counties, and the City of Covington.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 20: Delegate John Avoli

Delegate John Avoli has served Virginia House District 20 since 2020. Delegate Avoli represents Virginians from Nelson, Highland, and Augusta Counties, and the Cities of Staunton and Waynesboro.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 21: Delegate Kelly Convirs-Fowler

Delegate Kelly Convirs-Fowler has served Virginia House District 21 since 2018. Delegate Convirs-Fowler represents Virginians from the Cities of Virginia Beach and Chesapeake.

House District 22: Delegate Kathy Byron

Delegate Kathy Byron has served Virginia House District 22 since 1998. Delegate Byron represents Virginians from Bedford, Campbell, and Franklin Counties, and the City of Lynchburg.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Industrial Strength Leadership Award
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 23: Delegate Wendell Walker

Delegate Wendell Walker has served Virginia House District 23 since 2020. Delegate Walker represents Virginians from Bedford and Amherst Counties and the City of Lynchburg.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 24: DElegate Ronnie Campbell

Delegate Ronnie Campbell has served Virginia House District 24 since 2019. Delegate Campbell represents Virginians from Rockbridge, Amherst, Augusta, and Bath Counties, and the Cities of Lexington and Buena Vista.

House District 25: Delegate Chris Runion

Delegate Chris Runion has served Virginia House District 25 since 2020. Delegate Runion represents Virginians from Augusta, Albemarle, and Rockingham Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Industrial Strength Leadership Award
  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 26: Delegate Tony Wilt

Delegate Tony Wilt has served Virginia House District 26 since 2010. Delegate Wilt represents Virginians from Rockingham County and the City of Harrisonburg.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 27: Delegate Roxann Robinson

Delegate Roxann Robinson has served Virginia House District 27 since 2010. Delegate Robinson represents Virginians from Chesterfield County.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
House District 28: Tara Durant

Tara Durant will assume office in 2022, representing Virginians from Stafford County and the City of Fredericksburg.

House District 29: Delegate Bill Wiley

Delegate Bill Wiley has served Virginia House District 29 since 2021. Delegate Wiley represents Virginians from Frederick and Warren Counties and the City of Winchester.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 30: Delegate Nick Freitas

Delegate Nick Freitas has served Virginia House District 30 since 2016. Delegate Freitas represents Virginians from Orange, Culpeper, and Madison Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 31: Delegate Elizabeth Guzman

Delegate Elizabeth Guzman has served Virginia House District 31 since 2018. Delegate Guzman represents Virginians from Prince William and Fauquier Counties.

House District 32: Delegate David Reid

Delegate David Reid has served Virginia House District 32 since 2018. Delegate Reid represents Virginians from Loudoun County.

House District 33: Delegate Dave LaRock

Delegate Dave LaRock has served Virginia House District 33 since 2014. Delegate LaRock represents Virginians from Loudoun, Frederick and Clarke Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 34: Delegate Kathleen Murphy

Delegate Kathleen Murphy has served Virginia House District 34 since 2015. Delegate Murphy represents Virginians from Fairfax and Loudoun Counties.

House District 35: Delegate Mark Keam

Delegate Mark Keam has served Virginia House District 35 since 2010. Delegate Keam represents Virginians from Fairfax County.

House District 36: Delegate Ken Plum

Delegate Ken Plum has served Virginia House District 36 since 1982. Delegate Plum represents Virginians from Fairfax County.

House District 37: Delegate David Bulova

Delegate David Bulova has served Virginia House District 37 since 2006. Delegate Bulova represents Virginians from Fairfax County and Fairfax City.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 38: Delegate Kaye Kory

Delegate Kaye Kory has served Virginia House District 38 since 2010. Delegate Kory represents Virginians from Fairfax County.

House District 39: Delegate Vivian Watts

Delegate Vivian Watts has served Virginia House District 39 since 1996. Delegate Watts represents Virginians from Fairfax County.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 40: Delegate Dan Helmer

Delegate Dan Helmer has served Virginia House District 40 since 2020. Delegate Helmer represents Virginians from Fairfax and Prince William Counties.

House District 41: Delegate Eileen Filler-Corn

Delegate Eileen Filler-Corn has served Virginia House District 41 since 2010. Delegate Filler-Corn represents Virginians from Fairfax County.

House District 42: Delegate Kathy Tran

Delegate Kathy Tran has served Virginia House District 42 since 2018. Delegate Tran represents Virginians from Fairfax County.

House District 43: Delegate Mark Sickles

Delegate Mark Sickles has served Virginia House District 43 since 2004. Delegate Sickles represents Virginians from Fairfax County.

House District 44: Delegate Paul Krizek

Delegate Paul Krizek has served Virginia House District 44 since 2016. Delegate Krizek represents Virginians from Fairfax County.

House District 45: Elizabeth Bennett-Parker

Elizabeth Bennett-Parker will assume office in 2022, representing Virginians from Arlington and Fairfax Counties and the City of Alexandria.

House District 46: Delegate Charniele Herring

Delegate Charniele Herring has served Virginia House District 46 since 2009. Delegate Herring represents Virginians from the City of Alexandria.

VMAPAC Awards:

  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate
House District 47: Delegate Patrick Hope

Delegate Patrick Hope has served Virginia House District 47 since 2010. Delegate Hope represents Virginians from Arlington County.

House District 48: Delegate Rip Sullivan

Delegate Rip Sullivan has served Virginia House District 48 since 2014. Delegate Sullivan represents Virginians from Arlington and Fairfax Counties.

House District 49: Delegate Alfonso Lopez

Delegate Alfonso Lopez has served Virginia House District 49 since 2012. Delegate Lopez represents Virginians from Arlington and Fairfax Counties.

House District 50: Michelle Maldonado

Michelle Maldonado will assume office in 2022, representing Virginians from Prince William County and the City of Manassas.

House District 51: Briana Sewell

Briana Sewell will assume office in 2022, representing Virginians from Prince William County.

House District 52: Delegate Luke Torian

Delegate Luke Torian has served Virginia House District 52 since 2010. Delegate Torian represents Virginians from Prince William County.

House District 53: Delegate Marcus Simon

Delegate Marcus Simon has served Virginia House District 53 since 2014. Delegate Simon represents Virginians from Fairfax County and the City of Falls Church.

House District 54: Delegate Bobby Orrock

Delegate Bobby Orrock has served Virginia House District 54 since 2015. Delegate Orrock represents Virginians from Spotslyvania and Carolina Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 55: Delegate Buddy Fowler

Delegate Buddy Fowler has served Virginia House District 55 since 2014. Delegate Fowler represents Virginians from Hanover, Caroline, and Spotslyvania Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Industrial Strength Leadership Award
  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate



House District 56: Delegate John McGuire

Delegate John McGuire has served Virginia House District 56 since 2018. Delegate McGuire represents Virginians from Louisa, Henrico, Goochland, and Spotslyvania Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 57: Delegate Sally Hudson

Delegate Sally Hudson has served Virginia House District 57 since 2020. Delegate Hudson represents Virginians from Albemarle County and the City of Charlottesville.

House District 58: Delegate Rob Bell

Delegate Rob Bell has served Virginia House District 58 since 2002. Delegate Bell represents Virginians from Albemarle, Greene, Fluvanna, and Rockingham Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 59: Delegate Matt Fariss

Delegate Matt Fariss has served Virginia House District 59 since 2012. Delegate Fariss represents Virginians from Campbell, Appomattox, Buckingham, Albemarle, and Nelson Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Industrial Strength Leadership Award
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 60: Delegate James Edmunds

Delegate James Edmunds has served Virginia House District 60 since 2010. Delegate Edmunds represents Virginians from Halifax, Prince Edward, Charlotte, and Campbell Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Industrial Strength Leadership Award
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 61: Delegate Tommy Wright

Delegate Tommy Wright has served Virginia House District 61 since 2001. Delegate Wright represents Virginians from Mecklenburg, Amelia, Nottoway, Cumberland, and Lunenburg Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Industrial Strength Leadership Award
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 62: Delegate Carrie Coyner

Delegate Carrie Coyner has served Virginia House District 62 since 2020. Delegate Coyner represents Virginians from Chesterfield and Prince George Counties, and the City of Hopewell.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Industrial Strength Leadership Award
  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
House District 63: Kim Taylor

Kim Taylor will assume office in 2022, representing Virginians from Dinwiddie, Chesterfield, and Prince George Counties, and the City of Petersburg.

House District 64: Delegate Emily Brewer

Delegate Emily Brewer has served Virginia House District 64 since 2018. Delegate Brewer represents Virginians from Isle of Wight, Prince George, Surry, and Suffolk Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
House District 65: Delegate Lee Ware

Delegate Lee Ware has served Virginia House District 65 since 1998. Delegate Ware represents Virginians from Chesterfield, Powhatan, Goochland, Fluvanna, and Louisa Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Industrial Strength Leadership Award
  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Industrial Strength Leadership Award
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 66: Mike Cherry

Mike Cherry will assume office in 2022, representing Virginians from Chesterfield County and the Cities of Colonial Heights and Richmond.

House District 67: Delegate Karrie Delaney

Delegate Karrie Delaney has served Virginia House District 67 since 2018. Delegate Delaney represents Virginians from Fairfax and Loudoun Counties.

House District 68: Delegate Dawn Adams

Delegate Dawn Adams has served Virginia House District 68 since 2018. Delegate Adams represents Virginians from Chesterfield and Henrico Counties and the City of Richmond.

House District 69: Delegate Betsy Carr

Delegate Betsy Carr has served Virginia House District 68 since 2010. Delegate Carr represents Virginians from the City of Richmond.

House District 70: Delegate Delores McQuinn

Delegate Delores McQuinn has served Virginia House District 70 since 2016. Delegate McQuinn represents Virginians from Henrico, Chesterfield, and Charles City Counties, and the City of Richmond.

House District 71: Delegate Jeff Bourne

Delegate Jeff Bourne has served Virginia House District 71 since 2018. Delegate Bourne represents Virginians from the City of Richmond.

House District 72: Delegate Schuyler VanValkenburg

Delegate Schuyler VanValkenburg has served Virginia House District 72 since 2018. Delegate VanValkenburg represents Virginians from Henrico County.

House District 73: Delegate Rodney Willett

Delegate Rodney Willett has served Virginia House District 73 since 2020. Delegate Willett represents Virginians from Henrico County and the City of Richmond.

House District 74: Delegate Lamont Bagby

Delegate Lamont Bagby has served Virginia House District 74 since 2015. Delegate Bagby represents Virginians from Henrico County and the City of Richmond.

House District 75: Otto Wachsmann

Otto Wachsmann will assume office in 2022, representing Virginians from Southampton, Brunswick, Sussex, Greensville, and Lunenburg Counties, and the Cities of Franklin and Emporia.

House District 76: Delegate Clint Jenkins

Delegate Clint Jenkins has served Virginia House District 76 since 2020. Delegate Jenkins represents Virginians from the Cities of Suffolk and Chesapeake.

House District 77: Delegate Cliff Hayes

Delegate Cliff Hayes has served Virginia House District 77 since 2018. Delegate Hayes represents Virginians from the Cities of Chesapeake and Virginia Beach.

House District 78: Delegate Jay Leftwich

Delegate Jay Leftwich has served Virginia House District 78 since 2014. Delegate Leftwich represents Virginians from the City of Chesapeake.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 79: Nadarius Clark

Nadarius Clark will assume office in 2022, representing Virginians from the Cities of Chesapeake, Portsmouth, and Norfolk.

House District 80: Delegate Don Scott

Delegate Don Scott has served Virginia House District 80 since 2020. Delegate Scott represents Virginians from the City of Portsmouth.

House District 81: Delegate Barry Knight

Delegate Barry Knight has served Virginia House District 81 since 2009. Delegate Knight represents Virginians from the Cities of Virginia Beach and Chesapeake.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 82: Anne Ferrell Tata

Anne Ferrell Tata will assume office in 2022, representing Virginians from the City of Virginia Beach.

House District 83: Tim Anderson

Tim Anderson will assume office in 2022, representing Virginians from the Cities of Virginia Beach and Norfolk.

House District 84: Delegate Glenn Davis

Delegate Glenn Davis has served Virginia House District 84 since 2014. Delegate Davis represents Virginians from the City of Virginia Beach.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Industrial Strength Leadership Award
  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 85: Karen Greenhalgh

Karen Greenhalgh will assume office in 2022, representing Virginians from the City of Virginia Beach.

House District 86: Irene Shin

Irene Shin will assume office in 2022, representing Virginians from Fairfax and Loudoun Counties.

House District 87: Delegate Suhas Subramanyam

Delegate Suhas Subramanyam has served Virginia House District 87 since 2020. Delegate Subramanyam represents Virginians from Loudoun and Prince William Counties.

House District 88: Phillip Scott

Phillip Scott will assume office in 2022, representing Virginians from Stafford, Spotsylvania, and Fauquier Counties, and the City of Fredericksburg.

House District 89: Delegate Jay Jones

Delegate Jay Jones has served Virginia House District 89 since 2018. Delegate Jones represents Virginians from the City of Norfolk.

House District 90: Delegate Angelia Williams Graves

Delegate Angelia Williams Graves has served Virginia House District 90 since 2021. Delegate Williams Graves represents Virginians from the Cities of Norfolk and Virginia Beach.

House District 91: A.C. Cordoza

A.C. Cordoza will assume office in 2022, representing Virginians from York County and the Cities of Hampton and Poquoson.

House District 92: Delegate Jeion Ward

Delegate Jeion Ward has served Virginia House District 92 since 2004. Delegate Ward represents Virginians from the Cities of Hampton and Newport News.

House District 93: Delegate Mike Mullin

Delegate Mike Mullin has served Virginia House District 93 since 2018. Delegate Mullin represents Virginians from James City and York Counties, and the Cities of Newport News and Williamsburg.

House District 94: Delegate Shelly Simonds

Delegate Shelly Simonds has served Virginia House District 94 since 2020. Delegate Simonds represents Virginians from the City of Newport News.

House District 95: Delegate Cia Price

Delegate Cia Price has served Virginia House District 95 since 2016. Delegate Price represents Virginians from the Cities of Newport News and Hampton.

House District 96: Delegate Amanda Batten

Delegate Amanda Batten has served Virginia House District 96 since 2020. Delegate Batten represents Virginians from James City and York Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 97: Delegate Scott Wyatt

Delegate Scott Wyatt has served Virginia House District 97 since 2020. Delegate Wyatt represents Virginians from Hanover, New Kent, and King William Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 98: Delegate Keith Hodges

Delegate Keith Hodges has served Virginia House District 98 since 2012. Delegate Hodges represents Virginians from Gloucester, Middlesex, Essex, Mathews, King & Queen, and King William Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 99: Delegate Margaret Ransone

Delegate Margaret Ransone has served Virginia House District 99 since 2012. Delegate Ransone represents Virginians from King George, Westmoreland, Northumberland, Lancaster, Richmond, and Caroline Counties.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate
  • 2019 Industrial Strength Leadership Award
  • 2019 Manufacturing Competitiveness Certificate


House District 100: Delegate Rob Bloxom

Delegate Rob Bloxom has served Virginia House District 100 since 2014. Delegate Bloxom represents Virginians from Accomack and Northampton Counties, and the City of Norfolk.

VMAPAC Awards:

  • 2021 Industrial Strength Leadership Award
  • 2021 Manufacturing Competitiveness Certificate